Avtor: zuvisnjagora Objavljeno: 5. 10. 2012

Srečanje kulturnih društev

V petek zvečer po maši smo opazili, da se v župnijski dvorani nekaj dogaja. Nekakšni meni neznani obrazi, pa tudi temnilo se je, da ljudi niti nisem mogel od daleč razpoznati. Okrog farovža je mamljivo dišalo po golažu. »Gašper mi je rekel, da imajo kulturniki iz sosednjih občin srečanje. Baje da bodo nekakšno igro v prekmurščini uprizorili«, mi pravi moja žena Maja. »So rekli, da naj se pridruživa«, še doda. »Kakšno igro v prekmurščini tukaj v Višnji gori? Me prav zanima, kako bo ta prekmurščina tukaj na dolenjskem zvenela«, hudomušno odvrnem in vstopiva v dvorano.

Kmalu potem, ko sem snedel pol pladnja piškotov (gostoljubju se seveda nisem želel odreči :D), se je igra začela. Meni sicer neznani nastopajoči Mirko Anželj se pojavi pred nami v tipičnem prekmurskem čórnem gvóntu s klobukom in začne z uprizoritvijo. Hitro se spomnim reka, da se zarečenega kruha največ poje. Namreč zelo sem bil presenečen ob tekoči brezhibni prekmurščini in lahkotni a izvrstni uprizoritvi v začetku komičnega, proti koncu dramatičnega življenja Poredošovega Janoša, ki je nastalo izpod peresa Evgena Carja. Z nastopom nam razkrije življenje Janoša, prekmurskega kmeta in vinogradnika od njegovega otroštva, mladosti, prve ljubezni, zakonskega življenja, do bojevanja v obeh vojnah z vinom in »palinko«. Z nami je delil spomine na slovensko osamosvojitev in obdobje po njej.

Delo je bilo uprizorjeno ob letnih srečanjih prijateljskih oz. pobratenih kulturnih dramskih gledaliških društev, ki sodelujejo že več let iz Krke, Velike loke, Ambrusa, Ivančne Gorice, Grosuplja, Škofljice in Višnje Gore). Letos se je dogodek odvijal 21.9.2012 v Višnji Gori, organizator pa je bil KUD Svetega Mihaela iz Grosuplja. Udeleženci srečanja so se zbrali že v popoldanskem času, ko jim je Pavle Groznik razkazal staro mestno jedro Višnje gore in predstavil druge zanimivosti kraja.
Kasneje sem izbrskal, da je Janoša uprizoril mag. Mirko Anželj član KUD Škofljica, ki je dejaven v njeni dramski skupini »Š.oder«. V zadnjem času ste ga lahko videli v uprizoritvah »Primic na obisku na Lisičju«, »Županova Micka« ali predstavitvah pesmi Toneta Pavčka. Verjetno še drugod.

Tisti večer je bil zaradi Janoša in Mirka res posebnen. Počutil sem se kot majhen otrok, ki ga presenetiš z nečim, o čemer ni niti sanjal. Saj poznate trenutke, ko si tako presenečen, da pozabiš zapreti usta. Mnogim pripovedujem o tem dogodku in upam, da ga bo Janoš Poredoš še kdaj pripravljen deliti z nami.

Zahvaljujem se Gašperju Primcu, ki mi je posredoval potrebne podatke, da sem lahko pripravil ta prispevek.

Štefan