Avtor: zuvisnjagora Objavljeno: 13. 08. 2012

Marija Pomagaj - Zdravje bolnikov

Že štiri desetletja Ognjišče organizira romanje bolnikov, invalidov in ostarelih pred milostno podobo Marije Pomagaj na Brezje. Prvo romanje je bilo bolj skromno. Le nekaj invalidov na vozičkih in ostali na sedežih, toda vsi zbrani v Marijini kapelici pred Marijo. Sveto maso je vodil sedaj že dolgo let pokojni preč. škof Janez Jenko.

Morda je razlog iskati v tem, da smo že prvi romarji dobri organizatorji in navdušeni nad romanjem, a že prihodnje leto se je ob drugem romanju Velika Marijina cerkev skoraj napolnila. Potem pa se je množica trpečih zbirala leto za letom na ploščadi pred cerkvijo, kamor so organizatorji preselili Marijino podobo, da je bila vidna vsej množici.

Vsako leto je romarsko sveto maso seveda vodil kateri od škofov, od katerih so sedaj nekateri že pokojni. Da, po mnogih letih mi je žal, da nisem vodila zapisa, kdo je vodil naše romanje in čudovitih govorov, ki so mnogim pomagali nositi težo dolgoletnih križev življenja.

Koliko teh, ki so romali skozi desetletja, so sedaj že pred Marijo, da se vesele njene bližine, se vzbudi misel ob naslednjem romanju. Ali zbrani na teh bolniških romanjih iščemo in prosimo Marijo, ki je tudi Zdravje bolnikov, le zdravja? Ne, gotovo ne. Saj na primer invalid od rojstva ali po težki prometni nesreči ve, da ne more pričakovati zdravja. Vsi pa prosimo moči in vdanosti v vsakdanjem življenju, za vse ˝duhovno zdravje", in je bogastvo, ki ga preizkušani še posebno potrebujemo. Da, duhovne moči pa Marija pomagaj deli v obilni meri, zato je romanje bolnikov in invalidov vsako leto tako obilno obiskano. Po teh mnogih letih je romanje že po ustaljenem redu, vendar pa vsako leto malo drugačno. Letos, pod vodstvom g. škofa Metoda Piriha, je bilo še posebno bogato, zanimivo. Gospod Pirih namreč ni bil le vodja romanja, ampak se je nam približal z zgledom svoje vdanosti v bolezen, ki ga spremlja že dolga leta. Tako smo letos pri Mariji poleg Njene pomoči dobili tudi zgled vdanosti v Božjo voljo, za kar se gospodu Metodu Pirihu prisrčno zahvaljujemo.

Pripravila

Angela Škufca