Avtor: zuvisnjagora Objavljeno: 22. 08. 2012

Sveta birma v Višnji Gori

Zakrament svete birme je zakrament potrditve v veri, ki tistemu, ki ta zakrament prejme, še dopolni in utrdi milosti, ki jih je prejel pri krstu. Prejem zakramenta svete birme naj bi sovpadal z duhovno zrelostjo, zato se birma največkrat podeljuje ob prehodu iz otroštva v odraslost, npr. ob koncu osnovne šole.

V Višnji Gori se že več let podeljuje zakrament sv. birme vsaki dve leti. Birmanci so učenci osmega in devetega

razreda, ki so se na birmo dobro pripravili. Poglobili so znanje o veri ter vero samo. Tako je bilo tudi letos. Uspešno so opravili ustno  spraševanje pred duhovnikom  sosednje župnije.

Vsi birmanci so pri izpraševanju predložili tudi birmanski dnevnik, ki je zrcalo njihovega dela. Vseh 34, ki so se pripravljali na prejem zakramenta sv. birme, je 1.5.2012 pristopilo k prejemu tega zakramenta.

S svojimi botri, ki naj bi pozneje v življenju prevzeli vlogo njihovega duhovnega vodnika in starši, so se birmanci nekaj dni pred birmo srečali z birmovalcem - pomožnim škofom dr. Antonom  Jamnikom. Med srečanjem v farni cerkvi je g. škof pred sveto mašo naše birmance med pogovorom še malo izprašal. Vsi so odgovarjali jasno in brez zadrege. Izžarevali so mladostno razigranost in iz njihovih odgovorov je bilo jasno, da so pripravljeni na življenje, ki ni »naučeno iz knjig« ali TV novel, ampak na resnično življenje,  v katerem ni vedno le vse  lepo  in da vedo, da bodo pri Mariji in Jezusu vedno našli moč in pomoč.  K temu spoznanju so jih gotovo vodile tudi besede g. župnika, da ne hodijo k sveti maši zardi »listkov«, ampak, da prihajajo zaradi Jezusa, da se z njim srečajo.

Prejem zakramenta  svete birme je praznik za celo faro. To se je videlo tudi navzven, saj smo  starši skupaj z birmanci lepo očistili cerkev in okolico, spletli vence, postavili mlaje in poskrbeli za okrasitev cerkve.

1.5.2012 ob osmi uri je bilo vse pripravljeno. Vsi birmanci, botri  in starši smo se zbrali pred župnijsko dvorano, kjer so si birmanci oblekli slavnostna ogrinjala in skupaj s svojimi botri v svečanem sprevodu, ki ga je vodil gospod škof, dr. Anton Jamnik, v spremstvu duhovnikov in ministrantov vstopili v farno cerkev.

Pri obredu je birmovalec  birmanca mazilil s svetim oljem (sveto krizmo) in izgovoril besede:

»(ime), prejmi  potrditev-dar Svetega Duha«

birmanec odgovori  »Amen«

birmovalec  »Mir s teboj«

birmanec »In s tvojim duhom«

Birmanci so ob prejemu zakramenta sv. birme prejeli Božjo milost in darove Svetega Duha:

dar modrosti, dar umnosti, dar sveta, dar moči, dar

vednosti, dar pobožnosti  in dar strahu Božjega.

Ti darovi jih bodo usposabljali za življenje po Jezusovem nauku in s tem za krščansko pričevanje.

Ob zaključku obreda je  g. Kavaš v nagovoru g. škofu in g. župniku med drugim dejal, da ni težava današnjega časa pomanjkanje lepih misli, ampak kako po njih živeti. Vsi smo prepričani, da je g. župnik pripravil naše birmance na življenje. Njegovi napotki in besede »nič ni samoumevno« jih bodo spremljali na poti odraščanja in jim pomagali pri odločitvah. G. Kavaš je tudi citiral znanega predavatelja: »Najboljša odločitev je dobra odločitev. Druga najboljša odločitev je slaba odločitev. Najslabša odločitev je nobena odločitev

Prepričana sem, da se bodo naši birmanci v življenju znali odločati.

Pripravila

Anamarija Koščak