Koncert božičnih pesmi

Čeprav nam naši pevci vsako nedeljo in cerkvene praznike obogatijo in polepšajo bogoslužje, nas vsakič s svojimi nastopi in koncerti prijetno presenetijo. Današnji koncert, »Koncert božičnih pesmi« je obetal že nekaj posebnega ob prihodu v farno cerkev. Ob vstopu v cerkev nas je čakala mizica z lično zloženimi programskimi listi in domiselnimi zvitimi voščili, ki so v svoji notranjosti skrivale želje za prihodnje leto. Na projekcijskih platnih nas je prav tako čakala domiselno urejena dobrodošlica na koncert v obliki računalniške predstavitve, ki je obetala, da se bo na platnih dogajalo še kaj.

Kmalu po 18.00 nas je nagovorila Sabina Zupančič, ki je med nastopajočimi s krajšimi mislimi povezovala koncertno dogajanje z izbrano besedo. Koncert je začel Cerkveni mešani pevski zbor pod taktirko dirigenta Milana Jevnikarja. V prvem delu svojega nastopa so pripravili naslednje pesmi:

• J. Ipavec: Prišla je lepa sveta noč
  • J. Levičnik: Bodi pozdravljeno, Detece sveto
  • G. F. Haendel: Mir in radost (T. Zrnec)

Čeprav smo v oporo imeli programske liste, so nas med pesmimi vodili z izbrano projekcijo, ki je obogatila in polepšala nastop vseh nastopajočih.

Sledil je nastop Mladinskega pevskega zbora, katerega vodi Maja Škufca. S svojo mladostno igrivostjo so predstavil priredbe:

• Gloria: Angeli
  • prir. W. Kelber: Good news (Spiritual)

Svojo glasbeno ubranost so tudi predstavili »Višnjanski fantje« pod budnim očesom Maje Škufca. Fantje so nam na začetku predstavili tri pesmi:

• A. Foerster: Hitite, kristjani
  • prir. J. Močnik: Jaz vem (ljudska), in
  • J. Pierpoint, prir. J. Trošt: Noč božična je (R. Gantar)

Med tem časom so se člani Cerkvenega mešanega pevskega zbora preselili k cerkvenim orglam, kjer so ob pomoči organista Roberta Kohka izvedli dela avtorjev:

• prir. M. Tomc: Kaj se vam zdi, pastirci vi (ljudska)
  • Zupan: Pastirci iz spanja
  • p. H. Sattner : Noč božična (E. Kremžar)

Mladinski pevski zbor je nadaljeval z izvedbo božičnega koncerta in predstavil pesmi:

• Nova zapoved: Res velik si, Bog
  • R. Founds: Povzdigujem tvoje ime, in
  • Gloria: Naj bo lep ta dan

Za njimi so se zvrstili višnjanski fantje, ki so predstavili pesmi:

• V. Štolcer: Rajske strune, in
  • T. Arbeau: Ding! Dong! Merrilly on high!

Orgle so še enkrat zadonele pod igrivimi prsti Roberta Kohka, ki je  spremljal Mešani cerkveni pevski zbor pri izvedbi pesmi:

• A. Jobst: Presveta noč (F. Terčelj)
  • M. Tomc: Zvezde gorijo (G. Mali)
  • M. Rener: Božična noč (E. Kremžar)
  • M. Tomc: O naglo, naglo čas beži

V slovo so nam vsi skupaj zapeli pesem Sveta noč.

K opisu poteka koncerta, bi želel dodati še nekaj svojih misli. Ob koncu koncerta sem imel občutek, da je danes božični večer in ne večer pred silvestrovim. Skrbno izbrane pesmi, lepo pripravljena projekcija, sodelovanje in uigranost gostujočega organista ter napolnjena cerkev je priklicala vzdušje božičnega večera. Zaradi bogatega programa obiskovalci nismo vedeli, kdaj je minila ura in četrt, kolikor je trajal sam koncert.

Zborovodja Maja in Milko ter pevci imate lepo poslanstvo, ki terja polno odrekanj prostega časa, kar nam poslušalcem ni vidno v koncertu, kot je bil današnji. Vendar nas s petjem spodbujate, da se tudi mi opogumimo in z vami kaj zapojemo po svojih zmožnostih. Saj kot pravijo »Kdor poje Bogu v slavo, dvakrat moli«. S  tem pomagate pri širjenju Božje besede in Božjega kraljestva. Hvala Bogu, da nam je namenil milosti, da nas razveseljujete s svojim petjem in igranjem. S tem mnogim od nas v naša življenja prinašate luč, ki nam utrjuje vero in vliva upanje. Le Bog vam lahko povrne za vaše prizadevanje.

ŠP