Avtor: zuvisnjagora Objavljeno: 30. 10. 2022

Martin Korošec

Martin se je rodil v znani in ugledni meščanski družini usnjarjev v Višnji Gori, 23. oktobra 1826. Na našem pokopališču je spominsko obeležje te družine, ki pa v Višnji Gori ne živi več. Po opravljeni višnjanski osnovni šoli se je vpisal na gimnazijo v Ljubljani, po gimnaziji pa je nadaljeval študij na teološki fakulteti v Ljubljani. V duhovnika je bil posvečen 30. 7. 1850.

Kmalu po posvetitvi je vstopil v meniški red redemptoristov. Ta verska kongregacija se posveča misijonskemu delu, v Sloveniji je ta red v Mariboru. Martin je kmalu ugotovil, da meništvo ni za njega, saj je bil zelo rad v stiku z verniki, zato je iz reda po kratkem času izstopil.

Kaplansko službo je opravljal v Prečni pri Novem mestu, Vačah, Šentjerneju, na Blokah in v Gorjah pri Bledu. 10. maja 1864 pa je bil imenovan za prvega lokalnega upravitelja na bližnjem Kopanju. Na Kopanju je bil štiri leta do 5. maja 1868, ko je bil imenovan za župnijskega upravitelja župnije Banja Loka. Po šestih letih je sledilo imenovanje za župnika v Javorje nad Sostrim, to župnijo je vodil štiri leta. Njegova naslednja in hkrati končna postaja duhovniškega dela in življenja pa je bila župnija Skaručna, kjer je bil duhovnik deset let, vse do smrti. Umrl je 27.11. 1888, v 63. letu starosti, in je v Skaručni tudi pokopan.

Viri: Kopanjska knjiga, Kebe; Google