Avtor: zuvisnjagora Objavljeno: 19. 02. 2023

Karel Jaklič

Karel se je rodil v kmečki družini pri Erjavčevih v Kriški vasi 27. oktobra 1851. V osnovno šolo v Višnjo Goro je skupaj s sošolci iz vasi pešačil mimo skrivnostnih razvalin starega gradu v Višnji Gori. Ker so učitelji, še posebej katehet, kmalu ugotovili, da je zelo bister deček, so ga starši na predlog takratnega višnjanskega župnika in pisatelja Janeza Ciglerja poslali na nadaljnje šolanje. Po končani gimnaziji se je vpisal na teologijo in postal duhovnik.

Po novi maši je kot duhovnik deloval v več krajih. Bil je kaplan v župniji Sladka Gora pri Šmarju pri Jelšah in še v nekaj krajih. Dve leti, 1897 in 1898, je upravljal beneficiat na Vačah, geometrijskem središču Slovenije. Od tam je bil prestavljen za župnika v našo severno sosednjo župnijo Prežganje. Župnijo je upravljal polnih dvaindvajset let, vse do smrti.

Farna cerkev na Prežganju je posvečena sv. Marjeti. Zaradi bližine je večkrat obiskoval svojo rojstno župnijo in prijatelja župnika Konrada Tekstorja in seveda tudi svoj dom v Kriški vasi, kjer je vedno obiskal vaško cerkev sv. Magdalene.

Svojim faranom je zaradi svoje razgledanosti in svojega kmečkega porekla svetoval, kako naj kmetujejo in gospodarijo na svojih kmetijah, ki so v glavnem na hribovitem področju. Naročen je bil na Kmetijske in rokodelske novice ter v njih večkrat tudi objavljal svoje tehtne prispevke. Med farani je bil zelo priljubljen, prav tako so na svojega »gospoda« bili ponosni tudi domači, kar priča tudi podatek, da sta njegov nečak in tudi pranečak dobila njegovo ime Karel. Umrl je v starosti 69 let.

Po njegovi smrti so mu farani postavili lep spomenik, ki še dandanes stoji na Prežganju. Na nagrobniku piše: Tukaj počiva Karel Jaklič, župnik,*27. 10. 1851+ 6. 3. 1920 R.I.P.

Pavel Groznik

Op: R.I.P. so kratice latinskega stavka Requiescat in pace, kar pomeni Počivaj v miru. Te kratice vidimo tudi na več spomenikih na našem pokopališču.