Avtor: zuvisnjagora Objavljeno: 19. 03. 2023

Anton Finc

Duhovnik Anton Finc se je rodil 7. januarja 1821. Za kot prvega novorojenčka naše fare tistega leta je zanj v krstni knjigi takle zapis: Finz Anton, Leskovz 3. V času Antonovega rojstva je bil župnik Jakob Križaj, kaplan pa Mihael Mladič.

Priimka Finc v Leskovcu že dolgo ni več. Po pripovedovanju starejših so kmetije v vasi v preteklosti pogosto menjale lastnike. Večkrat so se menjale tudi hišne številke, tako da je težko natančno določiti Antonovo rojstno hišo. Ta priimek pa je nedolgo tega bil še na Kamnem Brdu in Gorenjem Brezovem.

Kaže, da je bil Anton zelo nadarjen, saj je zelo verjetno na pobudo župnika Janeza Ciglerja po višnjanski osnovni šoli nadaljeval srednjo šolo in se po njej vpisal na teološko fakulteto. Zanimiv je podatek, da je bil v duhovnika posvečen že v tretjem letniku fakultete 3. avgusta 1845.

Kaplansko službo je opravljal v Stari cerkvi na Kočevskem, v Škofji Loki in v Šenčurju pri Kranju. Leta 1860 je bil imenovan za župnika v Železnikih na Gorenjskem. Tam je bil deset let, ko je bil prestavljen v župnijo Sostro sv. Lenarta. V tej fari je bil župnik dvaindvajset let vse do svoje smrti 31. januarja 1892. Kot župnik v Sostrem je nekaj časa upravljal tudi bližnjo župnijo Javor.

Zaradi njegove preudarnosti in zvestobe ga je ljubljanski škof Jernej Vidmar imenoval za škofijskega duhovnega svetnika.

Po smrti so mu hvaležni farani vzidali na pročelju cerkve sv. Lenarta lep nagrobnik, na katerem je naslednji zapis: Tu počiva in čaka vstajenja ANTON FINC, naš priljubljeni duhovni oče in skrbni dušni pastir od leta 1870 do leta 1892. Rojen v Višnji Gori 7. januarja 1821, umrl 31. januarja 1892.

Viri: Zbornik župnije Sostro, višnjanska krstna knjiga