Avtor: zuvisnjagora Objavljeno: 4. 02. 2024

Pater Hugo - Jurij Novljan

Jurij Novljan se je rodil 1. aprila 1826 v gostilni Novljan na Peščeniku. Zelo verjetno je bil Jurijev oče ali celo ded tudi Jurij, ker se še dandanes pri hiši reče »pri Jurju«.

Krstil ga je župnik Jakob Križaj. Za študij bogoslovja se je odločil v času župnika Janeza Ciglerja, najbrž tudi po njegovi zaslugi, ker je Cigler opazil Jurijevo nadarjenost. Novo mašo je pel v Višnji Gori, prav tako v času župnika Ciglerja.

Vstopil je v frančiškanski red, kjer je po posvetitvi dobil ime pater Hugo. Poleg opravljanja duhovniške službe so ga poslali še na dodatna izobraževanja klasičnih jezikov in tako je postal profesor.

Provincial slovenske frančiškanske province ga je imenoval za profesorja na cesarsko-kraljevi frančiškanski gimnaziji v Pazinu, ministrstvo za bogoslužje in vzgojo na Dunaju pa je imenovanje potrdilo. Na gimnaziji je poučeval klasične jezike. Na gimnaziji in ljudski šoli je bil tudi katehet. Samostan v Pazinu v hrvaški Istri je bil del slovenske frančiškanske province svetega Križa do leta 1918. Pater Hugo je na gimnaziji poučeval dve desetletji vse do ukinitve leta 1870, ko so gimnazijo podržavili. Na tej prvi hrvaški gimnaziji je poleg patra Huga Novljana poučevalo v daljšem obdobju več deset slovenskih profesorjev-patrov, med njimi je naveden tudi pater Krizolog Groznik.

Po končanju profesorske službe je postal gvardijan pazinskega frančiškanskega samostana Marijinega obiskovanja-Pohođanja Blažene Djevice Marije. Gvardijan, latinsko guardianus, je predstojnik večjega samostana za frančiškane, kapucine ali minorite, stiški cistercijani pa imajo opata. V času vodenja samostana je opravil številna gradbena in druga dela v samostanu. Popravil je povsem razmajan cerkveni zvonik, napravil novo ograjo - obhajilno mizo, zamenjal cerkvene klopi in dal narediti nov križev pot. Da je bil pater Hugo zelo spoštovan in priljubljen, priča tudi to, da so mu nekdanji učenci in profesorski kolegi pri teh delih izdatno finančno pomagali.

Pater Hugo je nekaj časa deloval v Samoboru, kjer je bil vikar, knjižničar in magister bratov neduhovnikov, v samostanu v Jaski pa je bil tudi gvardijan.

Dolenjske novice so leta 1899 sporočile, da je v Pazinu v tamkajšnjem frančiškanskem samostanu 25. 2. 1899 umrl pater Hugo, Jurij Novljan iz Višnje Gore, dolgoletni gvardijan pazinskega samostana. Pri Novljanovih še vedno dobro vedo, da je bil njihov družinski član pater Hugo.

Viri: Dolenjske novice, šematizmi hrvaško-kranjske province sv. Križa, župnijska kronika