Avtor: zuvisnjagora Objavljeno: 17. 03. 2024

Andrej Dremelj (1801-1891)

Andrej se je rodil 20. oktobra 1801 na Mlakah št. 16, sedaj Leskovec, na manjši kmetiji »pri Dremeljčku«. Rojstna hiša ne stoji več. Nekateri starejši vaščani z leskovške planote se te kmetije še spominjajo, stala je med sedanjima sosedoma Kavščekovi - Erjavčevimi in Gnidati - Čoži. Zgradbo, ki so jo podrli, in parcelo, na kateri je stala, so kupili Čoževi. Eden od Andrejevih nečakov se je priženil k Španovim v Leskovec, kjer se njegovo krstno ime večkrat ponovi.

Andreja je krstil v naši župnijski cerkvi župnik Jakob Križaj ali kaplan Jurij Paternoster. Zagotovo je bil zelo bister fant, saj je zelo verjetno na pobudo župnika Križaja odšel na študij na ljubljansko bogoslovje. V kaplanski službi je bil prepoznan kot dober organizator, zato je bil 1836 poslan župnijo Šmartno pod Šmarno Goro v pomoč ostarelemu župniku Pavliču pri gradnji cerkve. Takoj je prevzel vsa dela okrog gradnje, farani so hitro opazili njegovo zavzetost in sposobnost ter so velikodušno darovali denar za gradnjo. Andrej je med službovanjem v tej župniji lahko videval Križev pot v podružnični cerkvi sv. Andreja v Srednjih Gameljnah, delo višnjanskega slikarja Antona Nierenbergerja.

Leta 1836 je bil imenovan za župnika v župniji Rateče- Planica. Župnijska cerkev je posvečena svetemu Duhu, župnija pa je sedaj v soupravi župnije Kranjska Gora. V župniji, kamor sodi tudi svetovno znana Planica, je bil župnik polnih 45 let! Med farani je bil zelo priljubljen, v starosti so za onemoglega lepo skrbeli. Zadnji dve leti je bil upokojen. Kot zanimivost naj omenim, da se je v pokoju ukvarjal tudi z idejo perpetum mobile - imaginarni stroj, ki nepretrgoma opravlja delo, ne da bi prejemal energijo, mu seveda ni uspel, kakor tudi nikomur drugemu, ki se je kdaj lotil tega izziva.

Umrl je v starosti 89 let in je bil ob smrti najstarejši duhovnik ljubljanske škofije. Pokopan je na rateškem pokopališču med svojim farani, ki jih je večino kot njihov dolgoletni župnik krstil in tudi pokopal.

Na zidu cerkve je njegov lep nagrobnik, na katerem je naslednji zapis: »Tukaj čakajo vstajenja v večno življenje visoko častiti gospod Andrej Dremelj, župnik in zlatomašnik, rojen 20. oktobra 1801, dušni pastir v Ratečah od 1843 - 1888, umrl 23. marca 1891

Viri: wikipedia, župnijska kronika, pogovori z vaščani